COVID-19 jest chorobą wywołaną przez koronawirusa SARS-Cov-2. Jest wysoce zakaźną chorobą obejmującą układ oddechowy, która doprowadza do jego niewydolności, obniżenia wydolności fizycznej oraz psychicznej pacjenta.
Pacjenci, którzy przeszli już chorobę, wyzdrowieli, brakuje im sił, czują się ciągle zmęczeni. Każdy z nich, napewno chce wrócić do dotychczasowego rytmu życia, do pracy, obowiązkow, ale w dalszym ciągu nie jest wydolny fizycznie. Dodatkowo często utrzymują się wysiłkowe spadki saturacji (wysycenie krwi tlenem), które mogą doprowadzić do przeciążenia serca. Ważne jest, aby w takiej sytuacji, jak najszybciej podjąć działania mające na celu przeciwdziałanie powikłaniom powstałym
w przebiegu niewydolności oddechowej i unieruchomieniu pacjenta tj.:
- poprawę tolerancji wysiłku fizycznego
- zmiejszące uczucie zmęczenia
- zmiejszające objawy duszności
- poprawę obniżonej pojemności płuc
- poprawę jakości życia
- przeciwdziałanie depresji
Fizjoterapia oddechowa pełni bardzo istotną rolę w procesie leczenia, usprawniania i opieki nad pacjentami z dysfunkcjami układu oddechowego. Polega ona na stosowaniu:
- ćwiczeń oddechowych(techniki oddechowe zmiejszające duszność)
- ćwiczeń oddechowych z oporem
- technik manualnych stymulujących usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych np.oklepywanie pacjneta
- stymulacja efekywnego kaszlu
- stosowanie odpowiednich pozycji ułożeniowych zmiejszających uczucie duszności
- ćwiczeń ogolnokondycyjnych, wzmacniających, stopniowo zwiększających aktywność życiową i zawodową, powodujących powrót do normalnego życia
Prawidłowo zastosowana rehabilitacja oddechowa pomaga powrócić do zdrowia. Posiadam doświadczenie w pracy z pacjentami, przewlekle chorującymi na niewydolność oddechową. Od kilku lat zajmuję się zajmuję się chorymi, którzy z powodu niewydolności oddechowej używają respiratora w domu. Są to osoby wentylowane inwazyjnie, poprzez rurkę tracheostomijną oraz osoby z lżejszymi postaciami niewydolności oddechowej, wentylowani w sposób nieinwazyjny za pomocą maski.